Sensoplastyka

Czym jest sensoplastyka?

Sensoplastyka- plastyka sensoryczna- to metoda opracowana przez Izabelę A. Stefańską. Oparta jest coachingu z wykorzystaniem działań arteterapeutycznych, przeznaczonych dla dzieci od 0 do 100 lat.

Stymulowanie zmysłów

Dziecko poznaje otaczające je świat poprzez zmysły. Podczas warsztatów stymulowane są wszystkie zmysły dziecka. Poprzez kolorowe makarony, pachnące masy, lejące ciecze, twarde ziarna, dotyk, wzrok, słuch, węch i smak są pobudzane. Sensoplastyka to warsztaty wspierające ogólny rozwój dziecka oraz małą i dużą motorykę. Motoryka mała to chwytanie, lepienie, ugniatanie, czyli sprawność dłoni i palców, motoryka duża to sprawność ruchowa całego ciała.

Pobudzanie twórczej ekspresji

W sensoplastyce liczy się proces twórczy, który zachodzi podczas zajęć, a nie efekt (gotowa praca). Dlatego nie stosujemy instrukcji do wykonywanych prac, jedynie wspieramy pomysłowość i twórczość dziecka. W czasie zajęć dziecko ma czas na poznawanie produktów, zapoznanie ze strukturą, fakturą, barwą. Pozostawiamy dowolność w tworzeniu i eksperymentowaniu, nie oceniamy efektów. Dziecko obserwując zmianę materiałów suchych w mokre, stałych w ciekłe zdobywa wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych. Poprzez swobodne działanie uczy się samodzielności, doświadcza sukcesów w realizacji swoich pomysłów.